Minthogy a ginek egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak a világban, csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenik meg az ország első gin fókuszú bárja is. A 2021 december 9-én megnyílt Gin Corner önmagát ginekre hangsúlyos bárként nevezi meg, ami, csak ebben a kategóriában 22 ország 83 féle párlatát jelenti. Ez önmagában is lenyűgöző szám, de a kínálat a cikk írásának időpontjában is tovább bővül (kb. 15 darabbal), ráadásul egy hamarosan elkészült applikáció formájában interaktív és rengeteg információt tartalmazó, ízprofilra, országra stb. szűrhető, kibővült itallap segíti majd a betérő vendégeket, hogy megtalálják a nekik való gint.

A belépés pillanatában a rendezettség, a nem hivalkodó extravagancia és az otthonosság érzésével találkoztam betérő vendégként. Egyszerre volt rengeteg felfedezésre váró apróság és a nyugalom szigete a Gin Corner. A türkíz, arany, bronz hármasa és a téglák színe remekül kiegészíti egymást, a pult figyelemfelkeltő és színes, de máris szembeötlik a falból „kinövő” cseresznyefa is. Itt már sejteni lehet, hogy a Gin Corner apró titkokat rejt és ezek megtalálásához éles szemre vagy többszöri látogatásra van szükség – de megéri az erőfeszítést, mert izgalmas történetekkel találkozhatunk. A logózott téglák gondos tervezésről szólnak, a cseresznyefák pedig szürreális érzéseket is kelthetnének bennünk, ha nem kapcsolódnának szervesen a bár történetéhez és a Hendrick’s ginek ízvilágába. A falat ugyanis a hely signature ginjének összetevői díszítik, szépen bekeretezett, ízléses rajzokkal ábrázolva az adott növényt, fűszert vagy gyümölcsöt. Ha pedig eddig még nem tűnt volna fel, a Gin Corner saját illatkompizícióval is rendelkezik, a helyet ugyanis egy saját, külön ide tervezett parfüm illatosítja, diszkréten.

De honnan indult mindez, miért pont a gin és miért pont a „sarokban”? A Fröccsterasz-Terminál komplexum régóta meghatározó szerepet tölt be az éjszakai életben, de egy tulajdonosváltás friss szemléletet és új terveket is jelenthet – itt pedig pontosan ez történt. A komplexumhoz szervesen kapcsolódó épület eddig is bárként üzemelt, de hangsúlyos koncepció és sajátnak mondható jelleg nélkül eddig csupán egy volt a sok közül és ott sem tartozott az élvonalba. A szintlépést azonban a dizájn, a stílus és a név tekintetében – a jövőbeli terveket is beleértve – gondos tervezés előzte meg, amiben az italkínálat, a bartenderek kiképzése, az enteriőr és sok más apróság is benne van. Ez így túl ködösen hangzik? Akkor ugorjunk fejest a részletekbe, amik megismerésében Éliás Attila, a Fröccsterasz komplexum vezetője és a Gin Corner megálmodója osztotta meg gondolatait velem:

„A Gin Corner hosszú évek tapasztalatának és vendéglátós munkájának a végeredménye, nincs kivitelező, nincs belső építész, itt minden a saját kezünk munkája. Amikor megálmodtam, hogy gin bárt szeretnék csinálni, tudtam, hogy kell egy cseresznyefa az üzlet közepére. Nekem nagyon tetszenek a florális dolgok, alapvetően egy 3-4 méteres magasságú óriási „insta-biztos” cseresznyefát szerettem volna – és mikor kiderült, hogy ilyen fát nem is könnyű szerezni, akkor jött a következő probléma, hogy el se férne középen,  belelógna mindenbe, zavaró lenne úgy. Egy munkával teli, fáradt éjszaka, miközben itt álltunk a téglaporban hozta el azt a pillanatot, amikor azt mondtam, hogy ha a fűszerképek már fenn vannak a falon, akkor ez lesz az utolsó közöttük, nőjön ki a falból, kapjon egy keretet és meg is van a helye. Hasonló volt a helyzet a térbe belógatott Hendrick’s-es kádnál is, ami kezdetben sehogy nem akart összeállni, nem fért el, kilógott – majd jött az ötlet, hogy a Hendrick’s egyik összetevője, a rózsa fog kiömleni belőle és azonnal összeállt a kép.”

Kiderült az is, hogy más nagy gin márkák is versenyben voltak a Gin Cornerrel való együttműködés keretében. Az első nagy versenyző a Bobby’s volt – ő nekem is nagy kedvencem – majd a komoly rajongói bázissal rendelkező Monkey 47 és a KiNoBi is szóba került, mint lehetséges csendestárs. De egy nagy gin márka és az egyedi kinézet mellé egy olyan valakit is le kell igazolni, aki ugyanezt a színvonalat és igényességet képviseli az italok, az ízek és a koktélok terén is.

„Már a koncepció megszületésekor, első lépésként felkerestem Pap Márkot – vele nagyon régóta dolgozunk együtt és lenyűgözött, hogy bartenderként, szakemberként micsoda fejlődésen ment keresztül az elmúlt évek során. Látszik rajta, hogy imádja ezt a szakmát, hatalmas átéléssel dolgozik és nyúl mindenhez ami ide tartozik. Nem csak az italok kiválasztásában és összerakásában számítottam rá, de a személyzet felkészítését, tréningelését is az ő kezébe adtam, mert az, hogy csinálunk egy szép helyet, felrakunk a polcra 90 gint az önmagában kevés. Rengeteg meló és a mai napig heti két tréning van amögött, hogy a bartenderek ismerjék a fűszereket, a gineket, a technikákat és hogy meg tudjunk felelni egy színvonalnak.”

A korábban már említett apróságok és kis titkok mellett a ginek világa a régies stílust is vonzza. A letisztult és modern, a mai bároknak megfelelő enteriőrt nagyon jól kiegészítik azok a régi tárgyak, amik az online piacok és vásárok forgatagának hála kerültek a Marketplace-ről a Gin Cornerbe. Egy gardróbszekrény, egy régi, Bostonban használt aranyozott telefonkészülék, antik tükrök egészítik ki a hangulatot. A pult mellett  pedig egy hatalmas italbőrönd áll – a Trafiq-ból lett még átmentve – ami egyelőre csak a helyet foglalja, de ennél sokkal izgalmasabb szerepet kap majd hamarosan. Az Iglu és a kiülős hely mellé készül egy Gin-Garden is, ami nem hagyományos teraszt jelent, hanem egy hangulatában mediterrán-ázsiai hatásokkal, középen vízeséssel, egzotikus növényekkel, gyümölcsfákkal, borókabokrokkal és egy igazi cseresznyefával kialakított részt.  Ezek mind előremutató, impozáns tervek, de mennyire volt nehéz eljutni idáig, mi volt a legnagyobb akadály?

„Ha a nehézségek, akadályok közül egyet kellene kiválasztanom, akkor az a személyzet volt. Az alapját a Fröccsteraszból válogattam ki és volt olyan, akit máshonnan hoztam magammal.  A kiválasztás, tréningeltetés és pótlás a mai napig a legnehezebb feladat. A második helyen az idő állna, mert a megnyitóra készülve néha azt éreztem, hogy szűkös az időkeret. De a többi úgy gondolom nagyon gördülékenyen működött körülöttünk és nagyon jól kiegészítjük egymást a Márkkal, nagyon jó a viszony közöttünk. Teljesen más területen vagyunk erősek – én a Fröccsterasz 3 egységét vezetem 0-24-ben, Márk pedig a Gin Corner szakmaiságára összpontosít, maximálisan ennek szentelheti a figyelmét.”

A jövőbeli tervek között tréningek és tematikus kóstolók is szerepelnek, valamint a ginek bővítése is mindig napirenden van. Április végére megnyílik a konyha, ahol gin fűszerekkel megkomponált, ginekkel harmonizáló ételeket is ki lehet majd próbálni. Kicsit távolabbi tervek között szerepel egy saját gin és egy saját tonik is, de az igazán nagy dobás egy, a Gin Corner felső szintjén megnyíló „next level” helyszín lesz.

Jó látni, hogy a gin-forradalom egyre jobban begyűrűzik hozzánk és a mennyiség mellett a minőség is mind inkább teret hódít. A gin kedvelők kíváncsiságát mi sem jelzi jobban, minthogy a Gin Corner majdnem 100 féle ginjéből egy sem maradt felbontatlan, a koktélok terén pedig egyre többen szemezgetnek a bővülő kínálatból és jönnek rá, hogy az amúgy fantasztikusan változatos Gin & Tonik után is van élet. És ha már a koktéloknál tartunk, a Last Word és a leheletnyivel édesebbre kevert Tom Collins első kóstolásra hatalmas kedvenceimmé váltak. A Gin Corner mindebben nem csak az utat mutatja, de egy új mércét is felállított közben és szívesen lát bárkit, legyen szó ginekkel ismerkedő újoncokról vagy különlegességekre vágyó gin-veteránokról. A helyszín adott, így kis kíváncsisággal felvértezve már csak egy kellemes terhet jelentő döntést kell meghozni: melyik gint vagy koktélt kóstoljam meg először?

Képek forrása: Gin Corner (fotós: Berta Sándor)