Az Opera Gin, vagyis az Első Magyar Gin Manufaktúra úttörőnek számít a magyar gin-életben. Hozzájuk kapcsolódik ugyanis annak az útnak a kijárása, ami a hazai ginkészítés mérföldköveként végül 2018 április 17-én Budapest és az ország az első kisüzemi gin lepárlójának megnyitásához vezetett. Dr. Dámosy Bálint alapító és Ginkovács hatalmas lelkesedéssel járta végig az utat – volt időszak, amikor 70 féle fűszerrel kísérletezett és egy laboratóriumnak is beillő lakással a háta mögött csiszolgatta az ízeket, amiből az Opera Gin megszületett. A végeredmény egy hangsúlyosan magyar gin lett, amely több szálon –  összetevőiben, nevében és külalakjában is kapcsolódik az országhoz.

Az alapgin színre lépésével azonban nem pihent sokáig a babérokon az Opera csapata. 2020-ban látott napvilágot az Opera Limited Edition Barreled Gin in Tokaji Aszú Casks., ami egy 136 literes gönci aszú hordóban 5 hónapot érlelt gin lett, 220 palackos kiadással (és a 36-os sorszámú palack büszke tulajdonosa lettem azonnal). Ekkor még a világban is újdonságnak, de legalábbis szokatlannak számítottak a hordóérlelt ginek, de hamar kiderült, hogy a magyar vonatkozású kísérletből sorozat lesz.

 

Sorrendben a második a „zöld” Opera Barrel Aged Gin – The Winery Collection – Balassa István nevű tétel lett, ami a „Botritisz és Boróka – vagyis a mádi Betsek dűlőből 2017-ben Balassa István által készített „Villő” aszújának, és az Opera Gin Budapestnek különleges násza, 500 palackos limitált kiadás.”.

Harmadikként lépett színre a „bordó” Opera Barrel Aged Gin – The Winery Collection – Bott Frigyes feliratú palack, ami a „Garam menti Bott Frigyes borászatának és az Opera Gin Budapest közreműködésének eredménye ez az egyedi karakterű Pinot Noir hordóban érlelt gin, 580 palackban limitált kiadás.”.

...

És meg is érkeztünk 2022 november 24-éhez, amikor is újabb taggal bővült a sorozat ez pedig nem más, mint az Opera Barrel Aged Gin – The Winery Collection – Kovács Nimród Battonage Chardonnay, ami egy borkóstolóval egybekötött gin-bemutatón debütált az Andrássy úti Sfinx Bárban. Az eseményt Varsányi „Frenkie" Ferenc és Dr. Dámosy Bálint együtt nyitotta meg és közösen meséltek az ide kapcsolódó törekvésekről. A hordóérlelt ginekkel elismert és különleges minőséget képviselő hazai borászatok támogatását, mellette pedig a hazai bárélet fejlesztését tűzték zászlajukra – egy itthon egyedi sorozatot és kimagasló minőségű párlatokat hozva létre ezáltal.

Jelen volt Szikora Dániel is, az Opera Gin főzőmestere, aki elmondta, hogy: „A 6 hónapos érlelés során szerettük volna a hordó erényeit kidomborítani, így finoman újrakomponáltuk az alap ginünket, hogy a hordó krémes, vaníliás karakterisztikái érvényesülhessenek. Természetesen a ginek borókás karaktere is megmaradt, de a hordó miatt a krémesség dominál, enyhe fahéjas jelleggel."

Az estét végigkísérte Kovács Nimród borainak kóstolója és a 3 fehér és 3 vörös palackot felsorakoztató bepillantás biztosan sok új rajongót szerzett a borászatnak – nekem a Sky Furmint magasan a kedvencem lett. Aki esetleg lemaradt volna róla, annak megmentettem a listát:

  • Chardonnay (Reduktív Ch.) 2021
  • Battonage Chardonnay 2018
  • Sky Furmint (100% Furmint) 2019
  • Blues (100% Kékfrankos) 2017
  • Rhapsody (Egri Bikavér) 2018
  • Soul (100% Syrah) 2017

Szó esett még arról is, hogy a hordóérlelt italok között mennyire különleges helyet foglal el a gin – ami amúgy mára a legtöbbet felhasznált koktél alapanyaggá vált – és, hogy Magyarországnak szoros kapcsolata van a hordókkal, hiszen, ahogy Dámosy Bálint fogalmazott: „kádár-nemzet vagyunk”.

Részemről nagyon jól éreztem magam az eseményen (Köszönöm a meghívást!) és kifejezetten örülök, hogy a szívemnek oly kedves hordóérlelt ginek között egy kimagaslóan jó magyar párlatot is megismerhettem. Úgy gondolom az Opera Barrel Aged Gin – Kovács Nimród Battonage Chardonnay egy zseniális tétel és méltán van helye a legjobbak között, nemzetközi szinten is!

 

Képek forrása: Orosz Dóri (@cocktailgrapher)