Név Duster's Punch London Dry Gin
Ország Magyarország
Honlap https://www.hotsytotsy.hu
Ízjelleg borókás, fűszeres
Alkoholtartalom 40% vol.
Összetevők boróka, koriandermag, angyalgyökér, írisz gyöktörzs (orris)

Ha az 1920-as években Manhattan felé vinne az utunk, akkor a Hotsy Totsy egy alagsori, finoman mondva jobb napokat is megélt helynek tűnne egészen addig a pillanatig amíg be nem lépünk. A speakeasy bárok ugyanis sikerüket nem csak annak köszönhették, hogy ott alkoholhoz és koktélokhoz lehetett jutni, némi zene, tánc és jó társaság mellett, hanem annak is, hogy az igazán jó helyek rejtve voltak a szem elől. Omladozó házfalak, elhanyagolt külső és szájról szájra járó pletykák, ajánlások és a csak a kiváltságosakat beengedő ajtónálló őrizte őket. Ha pedig párlatokról és koktélokról van szó, akkor nem csak ginnel, de legendás mixerekkel/bartenderekkel is találkozhattunk az éjszakában, néhányuk neve talán ismerősen is csenghet a listából: BB Knox, Frenkie the Hat, Crazy Dan és Zakaria ’Gimpy’ Tailor. Ha pedig mégsem, akkor elég egy üveg Duster’s Punch Gint a kezünkbe (és persze a poharunkba) vennünk és máris a teljes történet feltárul előttünk, miközben az ízélményre sem lehet panaszunk.

 

A Duster’s Punch mögött az a Varsányi ’Frenkie’ Ferenc áll, aki már az Opera gin megszületésekor is tulajdonosként és márka nagykövetként tevékenyen részt vett az ország gin-életében. Az Opera lepárlójában folyamatos a kísérletezés, a tesztelés és az egyik batch (lepárolt tétel) több szempontból is izgalmas végeredményt hozott:

„Pár évvel ezelőtt (Bácskai) Balázs eljött és az akkori lepárlómester Giliga László segítségével poénból összeraktunk egy gint – amivel semmiféle konkrét tervünk nem volt akkor még. Tehát hárman rekreáltunk egy klasszikus 1800-as évek közepére jellemző erős, karakán, testes, boróka és gyökérfűszer domináns gint, ami akkor került ismét elő, amikor megszületett a Hotsy Totsyn belül a Hudson gondolata."

 

A hírhedt Jack ’Legs’ Diamond, a Hotsy Totsy és a Hudson név egyazon korszak és környék prominens képviselői és szorosan kapcsolódnak a Duster’s Punch London Dry Gin történetéhez is. Jack ugyanis 1914 körül már oszlopos tagja volt az 1890 körül alapított Hudson Dusters nevű utcai bandának. A magukat csak street gentlemanként aposztrofáló urak nem csak veszélyes gengszterek hírében álltak, de a bunyózást – ami leginkább utcai verekedést és illegális ökölvívást jelentett akkoriban – sem vetették meg. A Duster fiúk rendszeres résztvevői voltak az ilyen eseménynek, így nem hiába lett a korszak által ihletett gin neve Duster’s Punch. A párlat maga viszont jó pár évvel későbbre mutat.

„Nagyon-nagyon próbáltunk odafigyelni arra, hogy olyan gint alkossunk, ami nem csak ízben tudja reprezentálni az újkeletűbb, klasszikus London Dry-okat - ez alatt az 1960-as Bombay Dry Gint értve.”

A külalak viszont ismét az 1920-as évekből származó csempészáru felé nyúlik vissza, és minden jellemzője erről mesél. A klasszikus, egyszerű patikaüveg, a kicsit gyűrött címke – mintha gyorsan kellett volna rácsapni az üvegre – a boxolós kemény fiú grafika, aztán egy kis viaszozás a tetejére, biztos, ami biztos és mehet is a szalmával kibélelt rekeszbe, hogy minél gyorsabban indulhasson Manhattanbe a szállítmány a Hudsonos fiúknak.

 

A Duster’s Punch dupla macerációval készül, vagyis a fűszereket egy acéltartályban beáztatják, ezt leszűrik, hagyják egy-két napig állni, majd új adag fűszert raknak bele és így lesz lepárolva egy átalakított Hagyó kisüsti lepárlóban. Az átalakítás során a lepárló finomító tornyot kapott, amibe 3 szénszűrő lemez került és utána hidegen van leszűrve – ennek ellenére nem unfiltered, de nem is filtered gin. Ennek is köszönhető, hogy tisztán, önmagában is élvezetes a karakteresen borókás, enyhén édeskés íze, de a legjobb élmény a megkóstolásakor az volt, hogy selymes. Se karcos alkohol íz, se „kerítésszaggató” erősség, pedig a 40%-os alkoholtartalom errefelé is vihetné. Ilyet eddig japán gineknél tapasztaltam leginkább, és nagyon tetszik, hogy itthon is találkozni vele. Fenyősen, gyantásan illatos és az íz intenzitás is meglepő az első pillanatban, annyira elborítja az érzékeket. Signature koktélként Frenkie a Martinit ajánlja:

„Ez nem egy shakelni való gin - gin-tonikban is nagyon szépen kijön egy kocka jéggel, (pl. J. Gasco Dry Bitter Tonic, London Essence Original Indian Tonic Water, Franklin & Sons Indian Tonic) de a díszítő elemeket hagyjuk le róla, ez egy puritán rosszfiú."

Képek forrása: Hotsy Totsy Budapest